Grecja - Klasyczna Hellada 14 dni

WYCIECZKA OBJAZDOWO - WYPOCZYNKOWA

14 dni

     

Program ramowy

Dzień 1
Wyjazd z Polski wg rozkładu jazdy. Przejazd przez Słowację, Węgry i Serbię, Macedonię. Po drodze planowane są krótkie postoje.

Dzień 2
Przejazd przez Serbię. Zakwaterowanie w okolicach Salonik w późnych godzinach popołudniowych. Czas na odpoczynek.

Dzień 3
Po śniadaniu przejazd do Meteorów - słynnych bizantyjskich klasztorów, zbudowanych przez mnichów na niedostępnych, przypominających maczugi skałach. Według legendy św. Atanazy, założyciel największego i najstarszego klasztoru tzw. Wielkiego Meteoronu wzniósł się na grzbiecie orła na szczyt skały po to aby zapoczątkować wznoszenie klasztorów.
Uwaga! konieczny skromny strój, panie spódnice minimum do kolan i okryte ramiona, panowie długie spodnie.
Po zwiedzaniu przejazd do hotelu w okolicach Aten (nad morzem) i zakwaterowanie.

Dzień 4
Po śniadaniu zwiedzanie Aten. Zobaczymy wszystkie najważniejsze atrakcje miasta: wzgórze Akropolu zwieńczone ruinami Partenonu, świątyni Ateny Partenos (dziewicy) zbudowanej przez słynnego ateńskiego architekta Kallikratesa, monumentalna brama Propyleje, świątynia Ateny Nike oraz Erechtejon ze słynnym krużgankiem kor. Znakomity widok z Akropolu pozwoli nam również przyjrzeć się pobliskim wzgórzom, które były w starożytności najważniejszymi punktami otaczającymi serce Aten: Pnyks, Filopapu oraz Aeropag jak i zobaczyć Odeon Herodosa Attyka i Teatr Dionizosa. Zwiedzanie wzgórza zakończymy w Muzeum Akropolu gdzie m.in. znajduje się część fryzu dzieła Fidiasza. Następnie przejdziemy na starożytną agorę, która począwszy od VI w p.n.e. stanowiła ośrodek życia politycznego Aten i od wieków zachwyca Świątynią Hefajstosa czy portykiem kolumnowym Attalosa.
Podczas objazdu miasta zobaczymy zrekonstruowany stadion Kali Marmaro, na którym odbyły się pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie, Świątynie Zeusa Olimpijskiego oraz słynnych gwardzistów greckich w tradycyjnych strojach, trzymających wartę przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Następnie spacer po Place - rozrywkowej dzielnicy Aten. Powrót do hotelu na nocleg. .

Dzień 5
Po śniadaniu przejazd na Peloponez, w programie: postój na Kanale Korynckim, 6-cio kilometrowym przesmyku oddanym do użytku w 1893 roku, który łączy dzisiaj dwa morza Jońskie i Egejskie skracając tym samym czas opływania Peloponezu. Odwiedzimy Starożytny Korynt: dorycką Świątynię Apollina, Agorę z bemą z której przemawiał Św. Paweł oraz pozostałości po sklepach i domostwach. Następnie udamy się do Myken, miasta założonego przez legendarnego Perseusza, zwiedzimy twierdzę Mykeńską i mury cyklopie ze słynna brama lwic, pałac Agamemnona, lokalne muzeum oraz Grób Agamemnona zwany Skarbcem Atreusza. Popołudniu przejazd do Epidauros m.in.: teatr zbudowany w IV w p.n.e. o fenomenalnej akustyce, w którym do dzisiaj odbywają się spektakle dramatów antycznych oraz świątynie Asklepiosa - boga sztuki medycznej.
Zakwaterowanie w Tolo, uroczej miejscowości nad Zatoką Argolidzką Morza Egejskiego.

Dzień 6-9
Czas na wypoczynek, kąpiele słoneczne i morskie. W trakcie pobytu, dla chętnych zorganizujemy wieczór grecki.

Dzień 10
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i krótkie zwiedzanie Nafplio, pierwszej stolicy niepodległej Grecji. Spacer po starówce m.in. Plac konstytucji, mury obronne cytadeli Palamedesa, Akronafplionu oraz twierdzy obronnej na wyspie Burtsi. Przejazd do Olimpii, miejsca najważniejszych igrzysk antycznej Grecji. Zwiedzimy gimnazjon i palestrę gdzie przygotowywali się sportowcy do zawodów, pracownia Fidiasza, w której powstał jeden z 7 cudów świata - Zeus Olimpijski oraz Altis czyli święty gaj oliwny ze Świątynia Zeusa i Hery oraz Stadion Olimpijski. Przejazd na nocleg do Delf.

Dzień 11
Rano zwiedzanie Delf. Wyrocznia delficka była miejscem pielgrzymek antycznych Greków poszukujący boskich porad w sprawach polityki, wojny czy też miłości. Zwiedzimy 3 najciekawsze części wyroczni: Święty Okręg ze Świątynią Apollina, w której na trójnogu zasidały pytie- antyczne wróżki, Skarbiec Ateńczyków, wspaniały teatr, który mógł pomieścić 5 tys widzów, stadion gdzie odbywały się ważne Igrzyska Pytyjskie, święte źródło Kastalijskie oraz Marmarię, czyli sanktuarium Ateny Pronaia. Przejazd na północ w kierunku granicy z Macedonią , po drodze krótki postój w Termopilach, miejscu słynnej bitwy w 480 r. p.n.e. między Persami i Grekami. Zobaczymy pomnik Leonidasa - króla Sparty. Zakwaterowanie w hotelu w okolicach Salonik.

Dzień 12
Po śniadaniu zwiedzanie Salonik m.in. Odos Egnatia - główna ulica miasta, przy której przeplataja się zabytki greckie, rzymskie, bizantyjskie i tureckie: Łuk Cesarza Galeriusz, rzymska Rotunda, Kościół Demetriusza - patrona Thessalonik oraz Biała Wieża.
Przejazd do Serbii i zakwaterowanie w okolicach Niszu.

Dzień 13
Po śniadaniu przejazd do Belgradu i zwiedzanie miasta. W programie m.in. spacer po Starym Mieście, zwiedzanie Twierdzy Kalemegdan ze wspaniałym widokiem na Sawę i Dunaj, zwiedzania bazyliki Św. Sawy. Czas wolny na starówce.
Wyjazd w kierunku Polski przez Węgry i Słowację.

Dzień 14
Przyjazd do Polski w godzinach popołudniowych. (Katowice ok. 13.00)

CENA OBEJMUJE:

» Przejazd komfortowym autokarem (klimatyzacja, WC, barek, video)

» 11 noclegów w hotelach 2/3***

» Wyżywienie: 11 śniadań

» Opiekę pilota z EUROPA-TRAVEL

» Ubezpieczenie NW + KL + bagaż.

UWAGI:

Na bilety wstępów i przewodników należy przeznaczyć ok. 60 Euro. Możliwość dokupienia obiadokolacji. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie. Pilot nie oprowadza po obiektach muzealnych.