Grecja 12 dni

DOOKOŁA GRECJI

11 lub 12 dni

TRASA:
Delfy - Meteory - Mykeny - Ateny - Termopile - Riwiera Olimpijska

     

Program ramowy

I DZIEŃ - POLSKA - RIWIERA OLIMPIJSKA
05.00 - Zbiórka na lotnisku Warszawa-Okęcie w hali odlotów
07.00 - Wylot do Salonik rejsem bezpośrednim PLL LOT
10.20 - Przylot z Salonik.

Uwaga: W terminach 25.04, 16.05 rejs z Warszawy z międzylądowaniem w Krakowie wg rozkładu: Z W-wy 07.00 (zbiórka 05.00), z Krakowa 08.30 (zbiórka 06.30), w Salonikach 11.35.
Odprawa paszportowo-celna i transfer do hotelu na Riwierze Olimpijskiej na nocleg.

II DZIEŃ
- KALAMBAKA
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd pod szczyt Olimpu (według starożytnej mitologii - siedziby bogów greckich), a następnie przejazd do Kalambaki i zwiedzanie Meteorów - słynnych bizantyjskich klasztorów, zbudowanych przez mnichów na niedostępnych, przypominających maczugi skałach. Według legendy, św. Atanazy, założyciel najstarszego i największego klasztoru tzw. wielkiego Meteoronu wzniósł się na skały na grzbiecie orła. Obecnie tylko dwa klasztory są ośrodkami życia monastycznego, pozostałe pełnią funkcje tylko muzealne (Uwaga! konieczny skromny strój - okryte ramiona, panie - długie spódnice, panowie - długie spodnie). Nocleg w Kalambace.

III DZIEŃ
- DELFY - OLIMPIA
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd do Delf, miasteczka położonego wśród urwistych skał Parnasu. Wyrocznia delficka była miejscem pielgrzymek antycznych Greków poszukujących boskich porad w sprawach polityki, wojny czy też miłości. Zwiedzimy trzy najciekawsze części antycznej wyroczni: Święty Okręg (Świątynia Apollina, w której urzędowały Pytie, czyli antyczne wróżki, Skarbiec Ateńczyków zbudowany dla uczczenia zwycięstwa nad Persami pod Maratonem i wspaniały teatr, który mógł pomieścić 5000 widzów), Źródło Kastalskie uważane przez Greków za święte oraz Marmarię, czyli sanktuarium Ateny, która chronić miała cały święty kompleks. Przejazd do Olimpii i nocleg w hotelu.

IV DZIEŃ
- OLIMPIA - LOUTRAKI
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i zwiedzanie Olimpii, miejsca w którym przez ponad 1000 lat odbywały się igrzyska panhelleńskie. Zobaczymy między innymi najlepiej zachowany prawie dwustumetrowy stadion (który mógł pomieścić prawie 20000 widzów), słynny Altis, sanktuarium w którym zaczynały się zawody i w którym stawiano pomniki zwycięzcom zawodów, Theokolejon, czyli dom kapłanów w którym odkryto pracownię Fidiasza, słynnego greckiego rzeźbiarza, oraz dorycką świątynię Zeusa Olimpijskiego z V w p.n.e. Przejazd na nocleg do Loutraki.

V DZIEŃ
- LOUTRAKI - MYKENY - KORYNT
Po śniadaniu zwiedzanie Epidaurus, gdzie obejrzymy teatr zbudowany w IV wieku p.n.e., o fenomenalnej akustyce, w którym do dzisiaj odbywają się spektakle dramatów antycznych oraz świątynię Asklepiosa poświęconą patronowi lekarzy i uzdrowicieli. Następnie udamy się do Myken, miasta założonego przez legendarnego Perseusza. Zwiedzimy twierdzę mykeńską ze słynną Lwią Bramą, skarbiec Arteusa, pałac Agamemnona, malownicze mury obronne i podziemną cysternę datowaną na 1200 lat p.n.e. Kolejnym przystankiem na naszej trasie będzie antyczny Korynt: dorycka Świątynia Apollina, rzymska fontanna Pejrene oraz Bema - mównica z której nauczał św. Paweł. Zobaczymy także Kanał Koryncki, czyli 6-ścio kilometrowy przesmyk oddany do użytku w 1893 - dzisiaj nie ma wielkiego znaczenia gospodarczego, ale jest niezaprzeczalną atrakcja turystyczną. Powrót na nocleg do hotelu w Loutraki.

VI DZIEŃ
- ATENY
Po śniadaniu przejazd do Aten, stolicy Grecji. Zobaczymy wszystkie najsłynniejsze atrakcje miasta: wzgórze Akropolu zwieńczone ruinami Partenonu, świątyni Ateny Partenos (dziewicy) zbudowanej przez słynnego ateńskiego architekta Kallikratesa, monumentalna brama Propyleje, świątynia Ateny Nike oraz Erechtejon ze słynnym krużgankiem. Zwiedzanie wzgórza zakończymy w Muzeum Akropolu. Następnie zobaczymy Odeon Herodosa Attyka, wieżę wiatrów, świątynie Zeusa Olimpijskiego oraz stadion zrekonstruowany Kali Marmaro, na którym odbyły się pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie. Zobaczymy także słynnych gwardzistów greckich w tradycyjnych strojach trzymających wartę przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Wieczorem spacer po Plaka, rozrywkowej dzielnicy Aten. Nocleg w hotelu w Atenach.

VII DZIEŃ
- ATENY - PRZYLĄDEK SOUNION
Po śniadaniu wycieczka na przylądek Sounion, jedno z najwspanialszych i najbardziej malowniczych miejsc w Grecji. Ten najdalej na północ wysunięty punkt Attyki wyłania się z morza stromym urwiskiem, na którego końcu stoi piękna świątynia Posejdona z V wieku p.n.e. W pogodny dzień (a takich tu większość) z ruin świątyni widać pobliskie wyspy Kea, Kithnos i Eginę. Poniżej przylądka jest kilka małych zatoczek, które zachęcają do skorzystania z kąpieli morskich i słonecznych. Powrót na nocleg do Aten.

VIII DZIEŃ
- TERMOPILE - RIWIERA OLIMPIJSKA
Po śniadaniu wyjazd w kierunku Riwiery Olimpijskiej. Po drodze postój w Termopilach, miejscu słynnej bitwy Greków z Persami, gdzie zobaczymy pomnik poświęcony bohaterskiemu Leonidasowi. Po przyjeździe do Paralii zakwaterowanie w hotelu na Riwierze Olimpijskiej (w zależności od terminu hotele Dias lub Korinos Beach).

IX - XI DZIEŃ
- RIWIERA OLIMPIJSKA
Czas na wypoczynek, kąpiele morskie i słoneczne oraz wycieczki fakultatywne.
Saloniki - 1 dzień ok. 20 EUR (dzieci 12 EUR).
Jednodniowa wycieczka autokarowa do największego miasta północnej Grecji. W programie zwiedzanie portu morskiego, Białej Wieży, muzeum sztuki bizantyjskiej, kościoła Św. Dimitriosa (patrona Salonik), Łuku Galeriusza i rotundy Grigoriosa. Przewidziany jest też czas wolny na zakupy.
Waterland - 1 dzień ok. 30 EUR (dzieci 20 EUR). Całodzienny pobyt w miejscowości Tagarades w nowoczesnym miasteczku wodnym Waterland. Na obszarze 15 hektarów zlokalizowanych jest wiele basenów, zjeżdżalni, kortów tenisowych, restauracji i barów.
Republika Mnichów - Athos - 1 dzień ok. 35 EUR (dzieci 20 EUR). Jednodniowa wycieczka autokarowo-morska do jedynej na świecie Republiki Mnichów, zajmującej część półwyspu Athos. Podczas tej wycieczki poznacie Państwo historię powstania tajemniczej republiki i jej dzień dzisiejszy. W cenie obiad.

XII DZIEŃ
- SALONIKI - POLSKA
Rano wykwaterowanie z hotelu. Następnie transfer na lotnisko w Salonikach.
DO KRAKOWA: 11.10 - Wylot z Salonik rejsem bezpośrednim PLL LOT - 12.15 - Przylot do Krakowa
DO WARSZAWY: 16.55 - Wylot z Salonik rejsem bezpośrednim PLL LOT - 18.10 Przylot do Warszawy

HOTELE:

Część objazdowa: 7 noclegów w hotelach 2*. Pokoje 2-osobowe (z możliwością dostawki), wszystkie z łazienkami . W hotelu z reguły restauracja i bar. Hotele położone są z reguły poza centrami miast. Wyżywienie - śniadania kontynentalne, za dopłatą obiadokolacje.
Część pobytowa: - 4 noclegi.

HOTEL DIAS 2* - (w terminach: 25.04, 16.05, 19.09, 10.10):

Trzypiętrowy hotel położony w Olimpic Beach, w cichej okolicy. Do plaży ok. 500 m, do centrum ok. 400 m. Pokoje 2-osobow (z możliwością dostawki) z łazienkami, lodówką, TV-sat i balkonami. Część pokoi z klimatyzacją (płatna na miejscu).

HOTEL KORINOS BEACH 2* - (w pozostałych terminach):

Hotel położony jest przy pięknej piaszczystej plaży w miejscowości Korinos, ok. 4 km od centrum Paralii. Wszystkie pokoje 2-osobowe (z możliwością dostawki) z łazienkami i lodówkami. Na miejscu bar, restauracja, recepcja. W okolicy kilka tawern i barów. Do dyspozycji gości: parasole i leżaki w ogrodzie hotelowym. Wyżywienie: śniadania kontynentalne, za dopłatą obiadokolacje.


CENA OBEJMUJE:

» Przelot samolotem czarterowym PLL LOT Warszawa - Saloniki - Warszawa
» Transfery klimatyzowanym autokarem
» 11 noclegów w hotelach
» 11 śniadań
» Program turystyczny
» Opiekę polskiego pilota
» Pakiet ubezpieczeniowy Warta Travel (NNW, KL i bagaż)

CENA NIE OBEJMUJE:
» Biletów wstępu (koszt ok. 70 EUR)
» Opłat lotniskowych
» Obiadokolacji
» Wycieczek fakultatywnych.

UWAGI:

W terminach GOT/04/25 - powrót 06.05, GOT/05/16 - powrót 27.05 oraz GOT/10/10 - powrót 21.10 rejs z Salonik do Warszawy z międzylądowaniem w Krakowie wg rozkładu: Z Salonik 12.25, w Krakowie 14.20, w Warszawie 15.00