Skandynawia - Nordkapp i Lofoty 14 dni

14 dni


      
 

Program ramowy

Dzień 1
Wyjazd z Polski wg rozkładu. Po drodze krótkie postoje. Przyjazd do Świnoujścia, zaokrętowanie na prom płynący do Szwecji. Początek rejsu o godzinie 23.30. Nocleg na promie.

Dzień 2
Przypłynięcie do Ystad, śniadanie na promie. Po wyokrętowaniu przejazd nadmorską autostradą wzdłuż wybrzeża w kierunku granicy z Norwegią. Po drodze planowane krótkie postoje. Dojazd do granicy z Norwegią w Svinesund. Przejazd przez most stanowiący przejście graniczne między Szwecją i Norwegią. Przyjazd do Oslo. Zwiedzanie Oslo z lokalnym przewodnikiem - Park Frogner, będący jednocześnie muzeum rzeźby Gustawa Vigelanda, szczególnej uwadze polecamy tzw. Obelisk przedstawiający wszystkie stadia ludzkiego życia, główna ulica miasta - Karl Johans Gate, Pałac Królewski, Katedrę oraz Storting, czyli budynki Parlamentu. Po zwiedzaniu przejazd na nocleg. Zakwaterowanie w hotelu w okolicach Oslo.

Dzień 3
Po śniadaniu przejazd trasą widokową wzdłuż jeziora Mjosa do Lillehammer, miasta Igrzysk Olimpijskich w 1994 roku - krótki postój przy skoczniach narciarskich. Dalej udamy się przez urzekającą górską dolinę Gudbrandsdalen do miasteczka Dombas, a następnie przez góry Dovre i dolinę Drivdalen do Trondheim. Zakwaterowanie w hotelu poza miastem.

Dzień 4
Po śniadaniu zwiedzanie Trondheim, gdzie zwiedzimy średniowieczną Katedrę Nidaros, zabytkowy, drewniany most miejski, spacer po uliczkach starego miasta zabudowanego charakterystycznymi domami z drewnianymi fasadami. Następnie udamy się wzdłuż wybrzeża fiordu Trondheim oraz jeziora Snasa i doliny Namdalen do Helgeland, prowincji obfitującej w liczne jeziora. Nocleg w hotelu w miasteczku Tarnaby w Szwecji.

Dzień 5
Po śniadaniu przejazd w kierunku Mo i Rana, miasta położonego nad fiordem Rana i dalej w kierunku lodowca Svartisen. Wyprawa pod jeden z jęzorów lodowca. Po powrocie przejazd drogą prowadzącą przez malowniczą Dunderlandsdalen. Przekroczenie Kręgu Polarnego - krótki postój w centrum turystycznym. Przejazd przez malowniczy płaskowyż Saltfjellet do Saltdalsfiroden. Dojazd na nocleg w okolicach Fauske.

Dzień 6
Po śniadaniu podróż malowniczą drogą wytyczoną brzegami fiordów do osady Bognes. Przeprawa promowa do Lodingen, miasteczka leżącego na archipelagu Vesteralen. Przejazd trasą widokową na archipelag Lofotów. Dojazd do wioski rybackiej Henningsvaer. Spacer po wiosce. Następnie przejazd na nocleg na Lofotach.

Dzień 7
Po śniadaniu przejazd malowniczą trasą przez wyspę Hinnoya należącą do archipelagu Vesteralen. Przeprawa potężnym mostem przez Tjeldsundet na stały ląd. Dojazd do miasta Narvik - słynnego z walk w czasie II Wojny Światowej w których brali udział polscy żołnierze. Wizyta na cmentarzu wojskowym z mogiłami polskich żołnierzy. Przejazd na nocleg w okolicach Narviku.

Dzień 8
Po śniadaniu wyjazd z hotelu. Przejazd trasą widokową przez surowe tereny północnej Norwegii do fiordu Lyngen - podziwianie słynnych Lyngen Alps i niezapomnianych widoków nad fiordem Kvaenangen. Dojazd do Alta - miasta leżącego w najbardziej na północ położonej prowincji Norwegii - Finnmark. Przejazd przez bezludne tereny Sennalandet i Breidalen do Skaidi. Zakwaterowanie w hotelu i nocleg.

Dzień 9
Po śniadaniu wyjazd na Przylądek Północny (Nordkapp). Trasa prowadząca do najdalej na północ wysuniętego punktu Europy, wiedzie przez dziki Sennaland (Laponię). Przejazd wzdłuż fiordu Porsanger (który stanowi część Oceanu Arktycznego) do Kafjord. Przejazd jednym z najdłuższych podwodnych tuneli drogowych na świecie do miasta Honningsvag położonego na wyspie Mageroya. Krótki wizyta w Honningsvag, najdalej na północ położonym mieście na świecie (czas wolny). Przejazd z Honningsvag w kierunku Nordkapp i wjazd na teren centrum turystycznego. Spacer po Nordkapphallen i podziwianie wspaniałego widoku na Ocean Arktyczny (uwaga! wjazd na Nordkapp płatny dodatkowo ok. 250 NOK, zwiedzający otrzymują specjalny certyfikat Nordkapp).

Dzień 10
Po północy wyjazd z Nordkapp w kierunku Honningsvag. Następnie nocny przejazd przez Kafjord, Porsanger, Lakslev i Drogę Reniferów do lapońskiego miasta Karasjok. Przekroczenie granicy z Finlandią w Karigasniemi i przejazd wzdłuż jeziora Inari z 3000 skał i wysepek. Dalej udamy się przez urzekającą fińską Laponię do Rovaniemi. Po drodze krótka wizyta w słynnej wiosce św. Mikołaja znajdującej się na Kręgu Polarnym. Zakwaterowanie i nocleg w hotelu w Rovaniemi.

Dzień 11
Po śniadaniu przejazd z Rovaniemi do leżącego nad Zatoką Botnicką „Białego Miasta” Oulu, a następnie przez krainę jezior w kierunku Jyvaskyla, miasta położonego na północnym krańcu jeziora Paijanne. Zakwaterowanie w hotelu w okolicach Joutsa.

Dzień 12
Po śniadaniu przejazd do stolicy Finlandii - Helsinek. Zwiedzanie miasta z lokalnym przewodnikiem - Plac Senacki, Katedra, Sobór Uspieński, Kościół w Skale, pomnik Sybeliusa i port jachtowy. Następnie przejazd do portu w Turku. O 20.15 przeprawa promowa do Szwecji, największym na świecie promem Silja Europa. Prom oferuje różnego rodzaju atrakcje - od licznych sklepów po występy estradowe. Nocleg na promie.

Dzień 13
Wczesne śniadanie na promie. O 6.10 przypłynięcie do Sztokholmu. Krótkie zwiedzanie miasta z lokalnym przewodnikiem - Ratusz ze wspaniałymi salami - Złotą (wyłożoną 19 milionami pozłacanych płytek) oraz Błękitną, gdzie co roku odbywają się uroczystości związane z przyznaniem Nagrody Nobla, Pałac Królewski, Stare Miasto (Gamla Stan) z wieloma brukowanymi uliczkami wzdłuż których od kilku wieków stoją kamienice szwedzkich kupców, muzeum Vasa - poświęcone okrętowi wojennemu, który zatonął w 1628 roku i został odnaleziony w 1956r. Następnie wyjazd do Trelleborga. O 22:15 przeprawa promowa do Sassnitz.

Dzień 14
02.15 przypłynięcie do Sassnitz i przejazd przez Niemcy do Polski. Przyjazd do Polski w godzinach porannych.

CENA OBEJMUJE:
 

Przejazd komfortowym autokarem

wszystkie przeprawy promami

zakwaterowanie w hotelach 2/3 *

(9 nocy) oraz na promie PŻB (1 noc), Silja Europa (1 noc)

11 śniadań (bufet)

lokalni przewodnicy w Oslo, Helsinkach i Sztokholmie,

 opiekę pilota,

ubezpieczenie TU Europa SA (NNW, KL, CP, Assistance i bagaż).


CENA NIE OBEJMUJE:

» Kosztów biletów wstępu do zwiedzanych atrakcji

UWAGI:

Program jest ramowy i może ulec zmianie. Pilot nie oprowadza po muzeach. Orientacyjny koszt biletów wstępu: Norwegia - ok. 950 NOK + 250 NOK za Nordkapp, Szwecja - ok. 150 SEK, Finlandia - ok. 11 EUR.