Turcja - Smak Orientu 8 dni

     

Istambuł, meczety i pałac Topkapi
Fascynująca Kapadocja
Legendarna Troja
Antyczny Pergamon i Efez
Pammukale i termalne źródła!

Program ramowy:


I DZIEŃ
Zbiórka na 2 godziny przed wylotem samolotu, na poszczególnych lotniskach. Wylot do Antalyi samolotem czarterowym. Po przylocie spotkanie z pilotem i transfer do hotelu w Antalyi. Czas wolny.

II DZIEŃ
Po wczesnym śniadaniu przejazd do Konya - „ojczyzny derwiszów”. Zwiedzanie Mevlana Tekkesi, czyli kompleksu budynków należących do zakonu derwiszów - islamskich mistyków, którzy dążą do zjednoczenia z Bogiem poprzez ekstatyczny taniec. Następnie przejazd w stronę fascynującego regionu Kapadocji. Kolacja i nocleg w hotelu w Nevsehir lub Urgup. Dla chętnych fakultatywnie wieczór turecki (ok. 25 EUR)

III DZIEŃ

Po śniadaniu zwiedzanie niesamowitych formacji skalnych, podziemnych miast i kościołów, z których słynie Kapadocja. Wizyta w zespole świątyń w skansenie Goreme (wpisanych na listę dziedzictwa kulturalnego UNESCO) i naturalnej „twierdzy” z wulkanicznego tufu w Uchisar - z jej szczytu rozciąga się imponujący widok na niezwykłe formacje skalne w okolicy. Po południu wizyta w podziemnym mieście Kaymakli, zbudowanym na ośmiu różnych poziomach. Będzie też czas na zakupy oryginalnych, tureckich dywanów oraz innych, słynnych wyrobów rękodzielniczych, produkowanych w regionie. Kolacja i nocleg w hotelu.

IV DZIEŃ
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i wyjazd do Ankary - stolicy Turcji. W Ankarze krótkie zwiedzanie cytadeli i Mauzoleum Ataturka - twórcy nowożytnej Republiki Turcji i jej narodowego bohatera. Lunch w Ankarze. Następnie przejazd do Istambułu. Nocleg w hotelu w Istambule. Tego dnia do przejechania całkowicie ok. 720 km. 

V DZIEŃ
Po śniadaniu zwiedzanie Istambułu: Hagia Sophia - bizantyjski kościół ufundowany przez cesarza Justyniana I Wielkiego oraz kompleks pałacowy Topkapi, który od XV do XIX w był siedzibą sułtanów. Niewątpliwie największe bogactwo kryje w sobie tutejszy skarbiec, wypełniony osmańskimi klejnotami i szlachetnymi metalami, a ciekawość wzbudzają liczne sale haremu (ponad 300!), w których przebywało blisko 5 tys. osób. Kolejny punkt programu to zwiedzanie Błękitnego Meczetu - z sześcioma minaretami i 260 witrażami. Następnie wizyta na terenie rzymskiego Hipodromu, który mógł pomieścić 100 tys. widzów i gdzie odbywały się wyścigi rydwanów oraz antyczne przedstawienia. Po pierwotnym Hipodromie pozostały dzisiaj: kolumna Konstantyna, kolumna Serpentyna i egipski obelisk. Podczas zwiedzania przerwa na lunch - dla chętnych (za dodatkową opłatą) połączony z rejsem po cieśninie Bosfor (25 EUR). Kolacja i nocleg w hotelu w Istambule.

VI DZIEŃ
Po wczesnym śniadaniu (wyjazd ok. 5.30 rano) przejazd do starożytnej Troi. Miasto odkrył w XIX wieku archeolog-amator Henryk Schliemann, kierując się opisem z Iliady Homera. Zwiedzanie terenu wykopalisk, gdzie archeolodzy doliczyli się dziewięciu warstw-miast i do dziś toczą spory o to, które z nich jest Troją „homerycką”. Dodatkową atrakcją będzie możliwość zobaczenia repliki słynnego konia trojańskiego. Lunch, a następnie przejazd do Pergamonu, gdzie zobaczymy między innymi wspaniały akropol, teatr oraz świątynię Asklepiosa. Nocleg w hotelu w Pergamonie.

VII DZIEŃ
Po wczesnym śniadaniu wyjazd (ok. 06.00) do Efezu i zwiedzanie ruin jednego z najlepiej zachowanych miast antycznych na świecie: wspaniała Droga Arkadyjska, imponujący amfiteatr oraz świątynia Artemidy - jeden z siedmiu cudów antycznego świata. Następnie zatrzymamy się w Maryemana aby zobaczyć dom, w którym zgodnie z tradycją mieszkała Maria - matka Chrystusa. Po południu dojedziemy do Pammukale, ze względu na kolor zwanego Bawełnianą Twierdzą. To niezwykła kaskada białych, wapiennych tarasów i naturalnych basenów, napełnionych wodą z gorących źródeł. Następnie spacer po ruinach Hierapolis - antycznego uzdrowiska. Kolacja i nocleg w Antalyi.

VIII DZIEŃ
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu. Przy popołudniowych wylotach do kraju dla chętnych proponujemy wycieczkę autokarową po Antalyi połączoną z atrakcyjnymi zakupami (10 EUR).


NASTĘPNE TRANSFERY:

- dla klientów pozostających na dodatkowy tydzień pobytu - przejazd do wybranego hotelu na Riwierze Tureckiej pobyt w dniach 8-14 a 15 dnia wylot do Polski.
- dla Klientów powracających do Polski transfer na lotnisko w Antalayi i powrót do Polski.


CENA OBEJMUJE:

Przelot samolotem czarterowym do Antalayi, zakwaterowanie (7 nocy lub za dopłata 14), wszystkie transfery klimatyzowanym autokarem lub busem, przeprawy promowe, wyżywienie: podczas części objazdowej (śniadania oraz W CENIE obiadokolacje lub lunche wg programu) a podczas części pobytowej - jak w opisie hoteli, opiekę pilota i rezydenta podczas pobytu, ubezpieczenie Signal Iduna (NNW, KL i bagaż)

CENA NIE OBEJMUJE:

wizy tureckiej (płatna na lotnisku - 10 EUR), biletów wstępu do zwiedzanych obiektów (ok. 65 EUR), dodatkowych posiłków (7-10 EUR za 1 posiłek), opłat lotniskowych oraz innych wydatków osobistych. 

UWAGI:

Dla niektórych z Państwa impreza ta może być wyczerpująca. Dziennie przejazdy autobusem będą się wahać od minimum 250 do nawet 500 km (1 dzień 700 km), a dwa razy w ciągu imprezy wyjazdy z hoteli organizowane są bardzo wcześnie rano (05.00 - 06.00 rano).